Trybunał Konstytucyjny podtrzymał „janosikowe”

Jak informuje portal wnp.pl Trybunał Konstytucyjny podtrzymał przepisy o tzw. „janosikowym”, czyli opodatkowaniu bogatych gmin na rzecz biednych. Tym samym akcja na rzecz zmiany dotychczasowych przepisów, zainicjowana przez jednostki samorządu terytorialnego płacące największe subwencje z własnych budżetów (m.in. Warszawa), zakończyła się niepowodzeniem.

Przypomnijmy, że Gmina Słupno odprowadzi w tym roku do budżetu państw „janosikowe” w kwocie ok. 2,3 mln złotych, w związku z przekroczeniem o ponad 200% (ale mniej niż 300%) wskaźnika dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy w stosunku do dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w skali kraju.
W całej sprawie brakuje wyraźnie woli politycznej wśród głównych partii, które to partie czasami próbują stanąć przysłowiowym okrakiem, opowiadając się i za i przeciw „janosikowemu”. Znana jest sytuacja, gdzie marszałek jednego z województw domaga się zmiany przepisów a partia, której jest członkiem, broni zaciekle tego podatku gdyż jest on istotnym wsparciem dla gmin o niskich dochodach, głównie z terenów wiejskich.
D.K.